Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Badania nad regulacyjną rolą laktoferyny w zaburzeniach mikroflory i funkcji jelita w oparciu o modele zwierzęce.

Badania mają na celu weryfikację i pogłębienie wiedzy podstawowej na temat biologicznego znaczenia laktoferyny wysyconej jonami żelaza lub manganu. Ze względu na niezwykle wysokie powinowactwo laktoferyny do jonów żelaza (III), możliwe jest skuteczne ograniczenie podaży tych jonów w świetle jelita i hamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych. Jednocześnie laktoferyna wysycona jonami manganu mogłaby służyć jako czynnik stymulujący wzrost bakterii probiotycznych, których białka w swoich centrach aktywnych zawierają nie żelazo, lecz mangan.
Pierwszym celem grantu będzie otrzymanie laktoferyny wysyconej jedynie jonami Mn . W trakcie realizacji tego zadani posłużymy sie  już opracowaną przez nasz zespół procedurą, która służyła do pozyskiwania chemicznie scharakteryzowanej laktoferyny związanej z jonami żelaza.
Kolejnym celem będzie wykazanie różnic w działaniu różnych form laktoferyny na wzrost bakterii chorobotwórczych i probiotycznych, ich stopień adherencji do komórek nabłonka jelitowego i fizjologię i wybrane funkcje komórek nabłonka jelitowego w hodowli in vitro.
Ostatnim celem projektu będzie określenie znaczenia doustnej suplementacji noworodków szczurzych badanymi formami  laktoferyny dla łagodzenia klinicznych objawów ogólnoustrojowego zakażenia wywołanego gronkowcem Staphylococcus epidermidis. Przy realizacji tego celu będziemy wzorować się na opisanym, w najnowszych doniesianiach literaturowych, mysim modelu takiego zakażenia opracowanym przez Kronforsta i współpracowników.